Dr Agnieszka Słaby i dr Wiktoria Kudela-Świątek otrzymały stypendium Rządu Republiki Francuskiej

Mamy zaszczyt poinformować, że dr Agnieszka Słaby oraz dr Wiktoria Kudela-Świątek otrzymały stypendium Rządu Republiki Francuskiej na miesięczny pobyt badawczy we Francji w roku 2022.

Stypendium dr Agnieszka Słaby będzie realizowane na Wydziale Historii Uniwersytetu Marca Blocha w Strasburgu.

Dr A. Słaby podejmie zagadnienie kreowania więzi międzypokoleniowych w rodzinach szlacheckich z początku XVIII wieku – „Intergenerational relations in the noble family of the Saxon times – the role and tasks of a grandmother in shaping family relations”.

Dr Wiktoria Kudela-Światek będzie realizowała stypendium w Centrum 'Identities, international relations, and civilizations of Europe’ na paryskiej Sorbonie (SIRICE, Université Panthéon-Sorbonne i Sorbonne Université).

Badaczka podejmie zagadnienie funkcjonowania ukraińskiej emigracji w międzywojennej Europie ze szczególnym uwzględnieniem środowisk skupionych wokół Symona Petlury we Francji. Projekt zatytułowany The cross-paths of the Ukrainian immigrants in interwar Europe. The French case zakłada współpracę z francuskimi badaczkami i badaczami tej tematyki skupionymi wokół SIRICE, kwerendy i badania terenowe.

Stypendium skierowane jest do badaczy posiadających doktorat od mniej niż 10 lat, pracujących w polskiej instytucji naukowej, którzy chcą prowadzić badania we Francji i nawiązać współpracę polsko-francuską.

Serdecznie gratulujemy!!!